יום ראשון, 20 בספטמבר 2020, ב' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2339066

אשנב- (אופקים, שדרות, נתיבות והסביבה) לנגב. מאמרי דיעה על קצה המזלג ובאזמל חד עח סוגיות מקומיות. בנגבנט

אשנב (אופקים, שדרות, נתיבות והסביבה) לנגב. מאמרי דיעה על קצה המזלג ובאזמל חד עח סוגיות מקומיות.

ברקע הסכם הגג חסר התקדים שייחתם מחר בנתיבות "מורה נבוכים" להסכמי הגג בנגב. חזון מול מציאות.

בעוד פחות מ 24 שעות ייחתם בנתיבות במעמד ראש הממשלה , שרי האוצר והשיכון הסכם הגג שיביא עמו מעל 13,000 יח"ד לנתיבות , רגע לפני בטור חדש מנסה כותב טור זה לצלול אל האותיות הקטנות של ההסכם ולנתח את השפעתו על הפריפריה הדרומית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אנונימי

תושב האיזור. לא מזדהה כדי שאוכל לרשום את כל האמת גם כשלא כולם אוהבים אותה.

 

 על רקע הסכם הגג שנחתם בעיר נתיבות שמשרטט בצבעים אופטימיים עזים את מגמות האכלוס בשנים הבאות עם הפנים להכפלת האוכלוסיה, להתחדשות ולצמיחה, עומדים סימני שאלה רבים של סוגיות לא פתורות אשר גם מומחי נדל"ן ואנליסטים לא יודעים להעריך. האם אנחנו מתקדמים לעבר הגשמת חזון של פיתוח הנגב או שאנחנו מציבים רף גבוה לאכלוס ערי הפריפריה בנגב עם "מחיר למשתכן" שעלול להציף את הנגב באוכלוסיות מוחלשות ולהביא לנסיגה בחוסן הכלכלי-חברתי של אופקים, נתיבות ושדרות. האם הסכמי הגג מציגים תוכנית לאומית שמשלבת בין רצון הערים לגדול ולהתפתח לבין ההכרח לפתח תשתיות תעסוקה והקמת מוסדות חינוך וציבור לרווחת הקהילה שייתנו מענים תעסוקתיים לאוכלוסיה חדשה ושירותים מונוציפאליים ברמה סבירה. האם העיריות יצליחו לשמור על יכולת לעמוד ביעדים של תחזוקת תשתיות ואספקת שירותים על רקע הבניה המאסיבית ובמילים אחרות האם עירייה יכולה להתקיים מארנונה למגורים בלי השקעות ייתר בתשתיות תעשיה ומסחר שיוצרים שטחים מניבי ארנונה גבוהה יותר. האם הצפת השוק בדיור במחיר למשתכן בשיטה של הגרלות לא תשמוטנה את היכולת של ראשי הערים לשלוט באופי אוכלוסיה נכנסת מבחינה סוציואקונומית ומגזרית. האם קיימת סכנה לשינוי משמעותי בצביון של הערים עם הצטרפות מאסיבית של אוכלוסיות חדשות (חרדים, מעוטים) . האם יש מקום לדאגה שאופקים תתחרד ונתיבות תהפוך לבית שמש ומה יהיה עם הסטטוס קוו בשדרות. האם לא מדובר בהקמת מתחמי מגורים חדשים שיאבדו קשר עם השכונות הותיקות של העיר ויהיו מבודלות מהם בלי רצף גיאוגרפי של איכות חיים שווה בין היישוב הישן לחדש. בכלל, האם באמת מישהו חושב שהערים יכולים לעמוד ביעדי שיווק מטורפים של אלפי יח"ד בשנה, 1500 יח"ד בשנה באופקים, 2,000 יח"ד בנתיבות ומספרים זהים בשדרות כשברקע מתקיימת תחרות בין היישובים עצמם למשיכת אוכלוסיות חדשות, רצוי איכותיות. האם הסכמי הגג נותנים עדיפות למגורים לתושבים הוותיקים, לזוגות צעירים מתושבי המקום או שהם הולכים להיות נתונים לחסדי "הגרלות" ומה התמהיל הנכון שישמור על יציבות שוק הנדל"ן בערי הנגב הצפוני מבחינת אחוז הדיור שישווק ב"מחיר למשתכן".

אחת השאלות המעניינות היא מי חתם על הסכם טוב יותר מבין ערי הנגב ומה עומד מאחורי המספרים והנתונים והנוסחים המעורפלים שמאפיינים את הסכמי הגג. הסכמי הגג טומנים בחובם הרבה דיוינדים לראשי ערים, במיוחד כאשר מדובר בשנת בחירות והם יכולים להציג תוכנית גרנדיוזית שיכולה לצבוע בורוד את עתיד היישובים ולתת להם מימד תועמלני של יחסי ציבור, כך שראשי ערים החדשים כמו איציק דנינו באופקים, מיהרו לחתום והותיקים ומנוסים יותר כמו יחיאל זוהר בנתיבות העדיפו להמתין בסבלנות כדי לנצל את הזמן ולהתעקש על תנאים טובים יותר והשקעות גדולות יותר בעיר. מעל לכל, הסכמי הגג נותנים לראשי הערים הרבה כוח בשנת בחירות באשר הם כרוכים בהפעלת מנהלת שתפקידה לרכז את הטיפול ביישום ההסכמים בכל מה שנוגע לפיקוח וביצוע של השקעות בפיתוח בשכונות החדשות והוותיקות, הקמת מוסדות ציבור וחינוך, השקעות מאסיביות בשיווק ותדמית, מה שמאפשר להם תקציב נדיב לתפעול המנהלת קרי מינוי משרות בעלי תפקידים בכירים, יועצים והשקעות ביחסי ציבור. לא עניין של מה בכך בשנת בחירות.

עוד לא נגענו בסוגיה החשובה באמת מבחינת התושבים: האם מחיר למשתכן הוא טוב או רע והאם החסכון הכספי שבקניית דירה ב"מחיר למשתכן" (בין 200,000 – 280,000 ₪) לא מתאזן, כפי שמעריכים אנליסטי נדל"ן רבים, עם הצורך להתפשר על מקום המגורים, מיקום בשכונה, מיקום הדירה עצמה במרחב, התפשרות על קומת מגורים ונוף מרחבי ועוד כמו גם על עצם העובדה שעד אשר הרוכשים ייקבלו בפועל את הדירה שרכשו, ייאלצו לגור חודשים ארוכים בשכירות. בכמה הגרלות צריך להשתתף כדי לעלות בגורל ואיך אפשר לעמוד על טיב הביצוע של הקבלנים הזוכים.

 

הסכמי הגג ירדו לעולם ככלים שלובים עם תוכנית לאומית להורדת מחירי הדיור במרכזה עומד מיזם שהגה שר האוצר "מחיר למשתכן" והם משקפים מדיניות של ביזור אוכלוסיה, עידוד מעבר מגורים לאזורי הפריפריה ושינוי מאזני הביקוש והיצע באופן שהיצעים גדולים יקרינו על הורדת מחירי הדיור. הסוד הגדול שעומד מאחורי הסכם הגג הוא שהמדינה כמעט לא משקיעה כספים ביישומו בפועל, אלא מקצה קרקע לקבלנים זוכים שמתחייבים למכור אחוז מהדירות ב"מחיר למשתכן" וההכנסות ממכירת הקרקע והפיתוח מוחזרות לשכונות בדמות של השקעות בפיתוח תשתיות והקמות מוסדות ציבור. היתרון הבולט שבהסכמי הגג הוא בהפשטת הליכים ביוקרטיים והסרת חסמים שמאפשרים בניה בלוח זמנים מקוצר ביותר כאשר הקבלנים מקבלים תוכניות תב.ע. שעברו את כל מוסדות התכנון הסטטוטורי עם התחייבות ממשלתית ועירונית לקידום פיתוח תשתיות המותאם לקצב השיווק, הבניה והאכלוס.

במהלך טקס קבלת אזרח הכבוד של נתיבות עמד שר האוצר על השוני שבהסכמי הגג בערי הפריפריה שם המדינה נאלצת להשקיע סכומים גדולים יותר בתשתיות בגלל מחירי קרקע זולים יותר וביקושים קטנים יותר. במצב עניינים זה שמחירי הקרקע והביקושים מקרינים על שוק הנדל"ן ניתן להבחין בהבדלים משמעותיים בין היישובים בהם נחתמו הסכמי הגג. שר האוצר כחלון רמז בדבריו על היכולת של הערים בניהול מו"מ להשפיע על היקפי השקעות המדינה בישוב כשהוא מדגיש שהחתימה על ההסכם בנתיבות היתה מהקשים ביותר בארץ שניהלו רשויות האכלוס. כחלון אף נתן סימנים ביכולת של ראשי הערים לשפר עמדות מיקוח: "כל סבלנות של יחיאל זוהר, עלתה לנו בעוד מאה מליון ₪, אבל עשינו את זה בשמחה כי כל אגורה הולכתלמטרות טובות".

מהבחינה הזאת, ראוי להדגיש כי העיר נתיבות שחותמת היום על הסכם גג שמאפיין הישג חסר תקדים של בניית 13,102 יח"ד חדשות עם השקעות עתק של כ- 4.7 מיליארד ₪ לעשר שנים בפיתוח תשתיות בעיר, נהנית מיתרון יחסי משמעותי על פני אחיותיה באופקים ובשדרות. שוק הנדל"ן בנתיבות מצביע על היותה עיר מועדפת לצעירים כשבשנה האחרונה היא רושמת על פי "דה מרקר" 1048 התחלות בניה חדשות ופי חמש מהשנה הקודמת וזאת עוד לפני שנמכרה בה דירה אחת ב"מחיר למשתכן". מחירי הדיור בנתיבות שומרים על יציבות ונמצאים בעליה מתמדת על רקע ביקושים גבוהים, כך שמחיר דירה ממוצעת בת 4 חדרים עומד על מעל מליון ₪, ממש כמו בעיר המטרופולין באר-שבע.

 

למרות שיתרונה היחסי של נתיבות במרחב הנגב הצפוני מציב אותה בעמדת זינוק טובה יותר עם הסכם גג בהשקעות עתק, היא איננה פטורה מלהתמודד עם האתגרים והסוגיות שהצגנו למעלה ובסקירה ננסה להתיר את הפלונטר ולנסות לגעת בהם באיזמל חד יותר.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
7
הזנחה
אביגיל שמעון | 02:38   03.06.18
6
הנחה מחיר למשתכן
תושב אופקים | 09:55   21.05.18
5
הנחה מחיר למשתכן
תושב אופקים | 09:55   21.05.18
4
הנחה מחיר למשתכן
תושב אופקים | 09:55   21.05.18
3
הנחה מחיר למשתכן
תושב אופקים | 09:55   21.05.18
2
הנחה מחיר למשתכן
תושב אופקים | 09:55   21.05.18
1
הנחה מחיר למשתכן
תושב אופקים | 09:55   21.05.18

כתבות אחרונות באשנב- (אופקים, שדרות, נתיבות והסביבה) לנגב. מאמרי דיעה על קצה המזלג ובאזמל חד עח סוגיות מקומיות.