יום שבת, 19 בספטמבר 2020, א' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2339066

הפרקליטים בנגבנט

פרקליטים

עליתם על רעיון לאפליקציה? כך תשמרו על זכויות היוצרים שלה

מזל טוב...עליתם על רעיון לאפליקציה שיביא אתכם למנהל העו"ש שלכם בחיוך גדול. אלא מה? אתם צריכים להגן על הרעיון שלכם. בהתאם לחוק זכות יוצרים, אפליקציה הינה בעצם תוכנת מחשב ועל כן החוק מעניק ליוצר שלה זכויות בה. יש לומר כי למפתח או ליזם לא תהיה הגנה על הרעיון לאפליקציה אלא אך ורק על אופן ביטויו של הרעיון

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עו"ד דניאל זולוטוביצקי

תושב מודיעין, עורך דין המייצג, מייעץ ומלווה יחידים, עסקים וחברות בתחומי הקניין הרוחני, דיני אינטרנט ומשפט מסחרי. המעיין 2, בניין "אטריום", מודיעין. טלפון: 054-7807836

כניסת הסמארטפונים לשוק הישראלי בשנים האחרונות הפכה את פיתוח האפליקציות לעיסוק פופולארי בקרב הדור הצעיר בכלל ובקרב יזמים בפרט. כך, חברות סטארט-אפ, יזמים ורבים אחרים החלו לשקוד על פיתוח אפליקציות מאינספור תחומים בתקווה למכור אותן לחברות הענק ברווח או לחלופין לקצור את הפירות מהורדות משתמשים. היות ופיתוח אפליקציה מצריך לא מעט השקעה, הן של שעות עבודה והן של כסף, קרוב לוודאי שכל מפתח אפליקציה ירצה להגן עליה באמצעות הכלים העומדים לרשותו בחוק.

הרבה אנשים מוקסמים מהחלום של בנייה ופיתוח מוצר מקורי וחדשני ולא תמיד קיימת אצלם המודעות איך להגן על אותו פיתוח ולשמור על הזכויות בקניין הרוחני שלהם בעתיד. לשם הבהירות יאמר בקצרה כי תחום "הקניין הרוחני" (Intellectual Property) הנו תחום רחב החולש על מספר תתי תחומים ובהם: זכויות יוצרים, סימני מסחר, מדגמים ופטנטים.

בהתאם לחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007 אפליקציה הינה בעצם תוכנת מחשב ועל כן החוק מעניק ליוצר שלה זכויות בה. יש לומר כי למפתח או ליזם לא תהיה הגנה על הרעיון לאפליקציה אלא אך ורק על אופן ביטויו של הרעיון. בכדי שעל הרעיון יחולו דיני זכויות יוצרים היצירה צריכה להיות מקורית, יצירתית ומקובעת (כלומר מאופיינת וכתובה).

רבים מהיזמים טועים לחשוב שזכות היוצרים באפליקציה מסתכמת רק בכך. אולם, זכות היוצרים של היזם באפליקציה חלה לא רק על תכנת המחשב בעלת קוד מקור המכילה את הטקסט והתוכן אלא גם על אפקטים ויזואליים, על תמונות ועל קבצי שמע ווידאו. במידה וייעשה שימוש מפר בזכות יוצרים זו, בין אם בהעתקת הרעיון ובין אם בהעתקת קוד המקור או כל אלמנט אחר המוגן והמשויך לאפליקציה - יהווה הדבר הפרה ברורה.

אך לא די בכך. ישנם אלמנטים נוספים באפליקציה כגון ממשקים גראפיים ואייקונים אשר יהיו מוגנים באמצעות דיני המדגמים אשר נמנים כחלק מהקניין הרוחני כאמור. כמו כן, ישנן סוגי אפליקציות אשר ניתן יהיה להגן עליהן כ"אמצאה" העומדת בקריטריונים של חוק הפטנטים

חשוב לציין כי קיימים עוד מספר צעדים שיש בכוחו של היזם או המפתח לבצע כדי למקסם את ההגנה על היצירה או המוצר ובהם:

  • ביצוע רישום זכויות יוצרים: היות ואין בישראל רשם זכויות יוצרים ניתן לבצע הפקדה של היצירה במשרד עורכי דין העוסק בקניין רוחני ולקבל אסמכתא דקלרטיבית לזכויות ביצירה (ראו הרחבה בנושא "הפקדה ורישום יצירות").
  • רישום זכויות יוצרים באפליקציה בארצות הברית בספריית הקונגרס. בניגוד לישראל, בה אין מרשם זכויות יוצרים, ניתן לבצע רישום בארצות הברית אשר מהווה רישום דקלרטיבי המקבע את מועד יצירת היצירה. רישום זה אינו כרוך בעלויות גבוהות ובתי המשפט בישראל נוטים לקבל ראיה לכאורה מסוג זה. 
  • ביצוע רישום סימן מסחר ברשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר על מנת להגן על שמה המסחרי של האפליקציה והלוגו שלה מפני מתחרים.
  • עריכת תקנון/תנאי שימוש באפליקציה אשר הנו הסכם בין בעלי האפליקציה לבין הגולשים אשר מסדיר סוגיות משפטיות רבות הנוגעות לקניין רוחני, להיבטים מסחריים ולדיני אינטרנט.  
  • החתמת צדדי ג' על הסכם סודיות בעת חשיפת הרעיון לספקי המיזם, עובדיו ומשקיעים פוטנציאליים ואשר מגן על הסוד המסחרי של המוצר.

מכאן, אנו למדים כי קיים מספר כלים לא מבוטל לצורך השמירה על האינטרסים של היזם או המפתח. אולם, יש לשים לב שחלק מהגנות הללו לא יהיו רלוונטיות באם האפליקציה כבר פורסמה ושווקה ברבים וממקום זה בדיוק באה החשיבות הרבה בניתוח מדויק של הדברים ורישום הזכויות מבעוד מועד.

יזמים רבים אשר הוגים רעיונות לאפליקציות אך אינם יודעים בפועל לפתחן בעצמם, מתקשרים בהסכמים עם בתי תוכנה ומפתחי אפליקציות שונים. דעה רווחת בקרב היזמים הינה כי זכויות היוצרים באפליקציה שתפותח יהיו שייכות להם כיוון שמדובר ברעיון שלהם וכיוון ששילמו עבור הפיתוח שלה. הנחה זו הינה מוטעית - הוראות חוק זכות יוצרים קובעות כי זכות היוצרים ביצירה שחוברה לפי הזמנה תהיה שייכת קודם כל ליוצר (למעט מספר חריגים), אלא אם כן סוכם בין הצדדים אחרת במפורש או במשתמע. מכאן, שעל היזם להקפיד לסכם במפורש בהסכם מול מפתחי האפליקציה שכל זכויות הקניין הרוחני בה יהיו שייכות ליזם בלבד. בנוסף, ישנם אלמנטים קריטיים נוספים אליהם חשוב ביותר לשים לב בעת התקשרות כזו, אך לא נוכל לפרטן כאן בהרחבה.

לסיכום, נראה כי נושא פיתוח אפליקציה טומן בחובו לא מעט דברים שיש לקחת בחשבון ולשקול היטב. על כן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום אשר יוכל לספק ליזם או למפתח ליווי משפטי מקצועי הן בשלב הרעיון לפיתוח האפליקציה, הן בשלב ההרצה והן בשלב בו האפליקציה כבר קיימת אך לא ננקטו כלל צעדי ההגנה המשפטיים הנדרשים.

.המידע המובא במאמר זה הינו לרקע כללי בלבד ואינו מתיימר להחליף ייעוץ משפטי.

אתר הבית: http://www.dz-lawoffice.com/

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: