יום רביעי, 27 במאי 2020, ד' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2339066

הפרקליטים בנגבנט

פרקליטים

הזמינו מכם שירות? כך תסגרו פינות חלשות

רוצים מכם שירות או יצירה כלשהי? הצעת המחיר הופכת ברוב המקרים למסמך ההתקשרות היחיד בין הצדדים והיא לא תמיד כוללת את כל האלמנטים המשפטיים אשר כל כך חיוניים עבור בעל העסק בהתקשרות מול הלקוח. לכן ישנה חשיבות מכרעת להגן על הזכויות הקנייניות ביצירה/בעבודה ולעלות על הכתב את כל האספקטים הנוגעים לכך

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עו"ד דניאל זולוטוביצקי

תושב מודיעין, עורך דין המייצג, מייעץ ומלווה יחידים, עסקים וחברות בתחומי הקניין הרוחני, דיני אינטרנט ומשפט מסחרי. המעיין 2, בניין "אטריום", מודיעין. טלפון: 054-7807836

כידוע, דיני הקניין הרוחני חולשים על תחומים רבים מאוד כך שעסק או חברה יכולים לספק ללקוחותיהם מגוון מוצרים ושירותים בעודם בעלי הזכויות הקנייניות בתוצרי העבודה או היצירה. אחד הדברים הבסיסיים ביותר שחשוב לתת עליהם את הדעת בעת התקשרות של עסק עם לקוח פוטנציאלי לשם הזמנת יצירה/עבודה הנו ההיבט המשפטי. רוב העסקים נוהגים לשלוח ללקוח הפוטנציאלי שלהם "הצעת מחיר" הכוללת תנאי התקשרות כלליים.

הצעת המחיר האמורה הופכת ברוב המקרים למסמך ההתקשרות היחיד בין הצדדים (אשר לרוב מכונה "הזמנה" לאחר החתימה עליו) ולא תמיד הוא כולל את כל האלמנטים המשפטיים אשר כל כך חיוניים עבור בעל העסק בהתקשרות מול הלקוח. הסיבות לכך כמובן יכולות להיות מגוונות.

בהתקשרויות מסוג זה ישנה חשיבות מכרעת להגן על הזכויות הקנייניות ביצירה/בעבודה ולעלות על הכתב את כל האספקטים הנוגעים לכך. למשל, אם מדובר בעסק אשר יצר תוכנת מחשב המיועדת לשימוש עסקים אחרים חשוב ביותר לעגן את נושא זכויות היוצרים ואת התנאים המסחריים-חוזיים בהסכם ההתקשרות וכמובן גם לנסח רישיון שימוש מפורט בתוכנה מול משתמשי הקצה. הסכם מקצועי ומקיף מסדיר נושאים רבים ומגוונים בעת הזמנת עבודה/יצירה והמרכזיים שבהם:

מהות ההתקשרות, תיאור העבודה/היצירה המוזמנת, מטרת השימוש ביצירה, מועד משוער למסירת העבודה למזמין, אופן ותנאי תשלום, ביטול הזמנת העבודה, הסדרת זכויות הקניין הרוחני של היוצר, רישיון שימוש ביצירה, תשלום תמלוגים (במקרים מסוימים), הסתמכות היוצר על יצירות של צדדי ג', מתן קרדיט ליוצר (במקרים רלוונטיים, ביצוע שינויים ביצירה עוד סעיפים חשובים נוספים.

הכנת הסכם הזמנת יצירה/עבודה מקצועי מקטין את הסיכויים לכל מחלוקת משפטית שעלולה לצוץ בין בעל העסק ללקוח וזאת משום שהסוגיות המשפטיות הרלוונטיות סוכמו מראש באופן ברור וחד משמעי שלא מתיר מקום לפרשנות.

חשוב לומר כי כל בעל עסק רואה אחרת את אופן ההתנהלות מול לקוחות פוטנציאליים בכל הנוגע למתן הצעות מחיר. לפיכך, הרי שבאופן עקרוני אין מניעה לשלב בהצעת המחיר עצמה פרק משפטי אשר יסדיר את כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות באופן מקיף.   

לסיכום, חשוב להדגיש שהצעת המחיר הכללית לא בהכרח תגן על בעל העסק בשעת הצורך לעומת הסכם משפטי שינוסח ע"י עורך דין הבקיא בתחום ואשר ידאג להסדיר את כלל הסוגיות המשפטיות העולות בתחום הספציפי בו פועל בעל העסק.

האמור במאמר זה הנו לרקע כללי בלבד ואינו מתיימר להחליף יעוץ משפטי. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: