יום רביעי, 27 במאי 2020, ד' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2339066

הפרקליטים בנגבנט

פרקליטים

סימן מסחר והגנה על העסק מפני מתחרים

סימן מסחר הוא למעשה מילה שלה מצורפות מילים או אותיות או סימנים אשר נועדו לזהות עסק מסוים בעינו של הצרכן וליצור עבורו זיקה מחשבתית בין הסימן המוצג על המוצר/השירות לבין בית העסק עצמו. רישום הסימן ברשם סימני המסחר יעניק לבעל הסימן הגנה קניינית וזכות בלעדית לעשות שימוש בסימן לצרכים מסחריים ושיווקיים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עו"ד דניאל זולוטוביצקי

תושב מודיעין, עורך דין המייצג, מייעץ ומלווה יחידים, עסקים וחברות בתחומי הקניין הרוחני, דיני אינטרנט ומשפט מסחרי. המעיין 2, בניין "אטריום", מודיעין. טלפון: 054-7807836

בעולם העסקי, התחרותי והתוסס, בו אנו חיים נאלצים בעלי עסקים, קטנים כגדולים, להשקיע מאמצים רבים, זמן וכסף בכדי לקדם את העסק ולבלוט בקרב המתחרים. רק לאחר השקעה רבה, הן כעסק צעיר והן כוותיק, צובר העסק שם ומוניטין ומתחיל להיות מוכר כמוביל בתחומו.

על כן, חשוב שבעלי עסקים ידאגו להגן על המותג שלהם באופן ראוי באמצעות רישום סימן מסחר עבור המוצר/השירות אותו הם מספקים בכדי שמתחריהם לא יוכלו להשתמש בו ללא רשות לצרכיהם המסחריים לשם מטרות רווח והטעיית לקוחות. 

סימן מסחר הוא למעשה מילה שלה מצורפות מילים או אותיות או סימנים אשר נועדו לזהות עסק מסוים בעינו של הצרכן וליצור עבורו זיקה מחשבתית בין הסימן המוצג על המוצר/השירות לבין בית העסק עצמו. הסימן יכול להיות מעוצב באופן גרפי ויכול שיהיה טקסט בלבד. רישום הסימן ברשם סימני המסחר יעניק לבעל הסימן הגנה קניינית וזכות בלעדית לעשות שימוש בסימן לצרכים מסחריים ושיווקיים.

"בעלי עסקים רבים אינם מודעים לנושאים אלו ויש כאלו שאינם מייחסים חשיבות לרישום סימן מסחר. אולם, כאשר העסק שלהם משגשג וצובר מוניטין - לפתע מתחילים לצוץ מתחרים עסקיים כאלו ואחרים המחקים אותם וקוצרים את פרי עמלם. זכרו, כי רישום סימן מסחר הנו דבר חיוני אשר יגן על זכותכם כבר בתחילת דרכו של העסק ויעניק לכם את הבלעדיות בשימוש בו"

 טיפים לאפשרויות ההגנה על המוצר/השירות שלכם

1-דאגו (לכל הפחות) לבצע רישום באופן דקלרטיבי של שם העסק שלכם באמצעות הפקדתו במשרד עו"ד אשר מתמחה בקניין רוחני ולקבל אסמכתא דקלרטיבית מתאימה. אסמכתא זו תהווה ראייה נוספת לראשוניותכם לשימוש בשם העסק הנבחר בעת מחלוקת עתידית שעלולה להתעורר מול בית עסק העושה שימוש באותו השם בדיוק.

2-במידה והעסק שלכם הנו בשלבי הקמה ואתם עומדים בפני בחירת שם עסקי או בפני הגשת בקשה לרישום סימן מסחרי – יש לוודא שהשם הנבחר אינו נמצא בשימוש של בית עסק אחר. לצורך כך יש לבצע מספר בדיקות שניתן לבצע מול רשם סימני המסחר.

3-במידה ונתקלתם במצב בו גיליתם כי קיים עוד בית עסק בתחום העיסוק שלכם העושה שימוש באותו השם בדיוק יש לשקול הגשת בקשה לרשם סימני המסחר לבחינת בקשתכם לרישום הסימן באופן מזורז.

4-מומלץ להגיש בקשה לרישום סימן מסחר על מנת לקבל את הזכות הקניינית וההגנה הבלעדית על המוצר/השירות כמותג העסק. ככל שהשם של העסק שלכם הינו מקורי וייחודי, לא קיים שם זהה או דומה (שכבר נרשם כסימן), עברתם בהצלחה את בדיקות הרשם ולא הוגשה התנגדות צד ג' לבקשתכם – ירשם הסימן באופן רשמי ויהא תקף לתקופה של 10 שנים. חשוב לציין, כי לזכותכם הבלעדית בסימן ישנו אספקט כלכלי מאחר ובמידה ותבקשו ביום מן הימים למכור את העסק או לתת רישיון שימוש בסימן תוכלו לקבל סכום כסף נפרד עבור כך.

5-הקפידו להציג לכולי עלמא שהמוצר או השירות שאתם מספקים בעסק שלכם מוגן בסימן מסחר. לאחר רישום סימן המסחר חשוב שהמתחרים הפוטנציאליים שלכם ידעו ויפנימו שיש לכם הגנה על הסימן, דבר שיחזק את ההרתעה מהפרת זכותכם.

לסיום: בעלי עסקים רבים אינם מודעים לנושאים אלו ויש כאלו שאינם מייחסים חשיבות לרישום סימן מסחר. אולם, כאשר העסק שלהם משגשג וצובר מוניטין - לפתע מתחילים לצוץ מתחרים עסקיים כאלו ואחרים המחקים אותם וקוצרים את פרי עמלם. זכרו, כי רישום סימן מסחר הנו דבר חיוני אשר יגן על זכותכם כבר בתחילת דרכו של העסק ויעניק לכם את הבלעדיות בשימוש בו.

*המידע המובא במאמר זה הנו לרקע כללי בלבד ואינו מתיימר להחליף ייעוץ משפטי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: