יום שני, 24 ביוני 2019, כ"א סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2339066

שדרות בנגבנט

חדשות שדרות

העוול תוקן: – שדרות הוכרה כישוב ספר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שמעון בן קימון

נייד 052-7053686

SIMON320@WALLA.COM

מאבקו של ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, נשא השבוע פרי. לראשונה, העיר שדרות תוכר כ"ישוב ספר", מה שיאפשר לבעלי העסקים בעיר לקבל פיצויים על נזקים עקיפים בגין הטרור מעזה. בנוסף, הורים שנשארו בבית בשל סגירת מוסדות חינוך או מקומות עבודה – יפוצו. "זו בשורה גדולה לעיר שדרות שמתקנת עוול של שנים רבות", אמר דוידי.

על-אף שהעיר שדרות ויישובי עוטף עזה תחת טרור הקסאמים מזה 18 שנה, הם לא הוכרו כ"יישובי ספר" – יישובים ששר האוצר הכריז עליהם, באישור ועדת הכספים של הכנסת, כיישובים שתושביהם ובעלי העסקים שבהם זכאים לפיצוי מהמדינה גם בשל נזקי מלחמה עקיפים שנגרמו להם. נזק עקיף מוגדר כהפסד, מניעת רווחים או מניעת אפשרות לנצל נכסים, כתוצאה מפעולות מלחמתיות של צה"ל או של צבאות אויב או פעולות איבה אחרות נגד ישראל.

בחודשים האחרונים, בעקבות הטרור המתמשך מעזה, שכלל עפיפונים ובלוני תבערה ונפץ, ירי מקלעים וירי מאות רקטות קסאם, פנה ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, לשר האוצר, משה כחלון, וליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בבקשה שיכירו בשדרות כ"יישוב ספר". גם בעת התכנסותן בעיר של ועדת החוץ והביטחון והוועדה לביקורת המדינה, העלה דוידי את הנושא וביקש מחברי הכנסת החברים בוועדת הכספים לקדם את הנושא.

בכל הסבבים שהיו, נוצר מצב בו עובדים לא הגיעו לעבודה בשל איסור פיקוד העורף או שהורים נאלצו להישאר בבית עם ילדיהם כי מוסדות החינוך נותרו סגורים. כמו כן, ישנם בעלי עסקים שהפסידו כסף בשל אותם ימים.

בישיבתה השבוע, אישרה ועדת הכספים פה אחד את הצעתו של השר כחלון למתווה הפיצויים לשדרות ויישובי העוטף, שגובש ברשות המסים בתיאום עם נציגי המגזר העסקי וכן בהכרה קבועה של היישובים כ"יישובי ספר".

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, הגיב בסיפוק להחלטה ואמר: "אני וראשי הרשויות בעוטף פעלנו נמרצות בחודשים האחרונים ודרשנו להכיר בנו כ'יישובי ספר'.. בעלי עסקים רבים פנו אלי עם מצוקתם על אותם ימים בהם נאלצו לסגור את עסקיהם או שהעובדים לא הגיעו בשל המצב. זו בשורה גדולה לעיר שדרות שמתקנת עוול של שנים רבות. אני מודה לשר האוצר, משה כחלון, ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ולמנהל רשות המיסים, ערן יעקב, על הפעילות המהירה למען תושבי שדרות ועוטף עזה. נמשיך לדאוג לביטחונה ושגשוגה של עירנו הנפלאה".

המתווה מציע מסלולי פיצויים בגין נזקים עקיפים שנגרמו לעסקים ביישובי הדרום ועוטף עזה. ישנו מסלול מחזורים לענף הדבורים, לתקופה מיום 1.5..18 ועד 28.2.19, מסלול מחזורים לענף התיירות הכפרית מיום 1.5.18 ועד 30.4.19 ומסלול שכר לענפי המסחר, התעשייה, השירותים, החקלאות, התיירות והדבורים מה-1.5.18 עד 28.2.19.

בשדרות רלוונטי בעיקר המסלול של כלל הענפים המפצה על שכר בגין היעדרות מעבודה בשל הוראות פיקוד העורף בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה. המסלול מפצה מעסיקים ועצמאים בגין הוצאות השכר בעבור הימים בהם עובדים נעדרו ממקום עבודתם בשל הוראה של פיקוד העורף על סגירת מוסדות חינוך ברשות מקומית או בשל הוראה על סגירת מקום עבודה. המסלול מבחין בין תקופת היעדרות של עד 10 ימים במהלך התקופה המזכה (החל ב-1.5.18 ועד 28.2.19), בגינה יינתנו פיצויים "במסלול מהיר" בסך של 370 ¤ ליום לבין היעדרות של יותר מ-10 ימים, בגינה יינתנו פיצויים בהתאם לנוסחה שנקבעה בתקנות, בדומה למבצעים קודמים. לאחר פרסום התקנות ברשומות, תפרסם רשות המסים הוראת ביצוע וטפסים להגשת התביעות. ניתן יהיה להגיש את התביעות עד תום 4 חודשים מיום פרסום התקנות ברשומות. רשות המסים גם תערוך כנסי הסברה שיסייעו לתובעים להגיש תביעות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: