יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2339066

דוסיפידיה - הטור של שלום רוחם בנגבנט

ט"ו באב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלום רוחם

שלום רוחם בן 38 נשוי ואב ל-4. חרדי המשתייך לחסידות חב"ד. גדל והתחנך בשיבות חרדיות, התגייס לצה"ל בחיל החינוך בשרות מלא, שלום בעל תואר ראשון בהוראה והסמכה לרבנות. עסק בחינוך מעל לעשור במגוון תפקידים,לאחר מכן נכנס לעולם הסטארטפ והפטנטים. כיום עובד בקבוצת "נטו מלינדה", כמנהל אזור דרום בתחום המהדרין. בשעות הפנאי כותב, ומתעסק באופנה וסטיילינג.

shalomruham@gmail.com

השבוע חגגו המוני זוגות ישראלים את ט'ו באב, "חג האהבה" ע"פ המסורת ביום זה ארעו מספר מקרים משמחים, הבולט מבינהם, נכנה אותו כיום השידוכים השנתי.

וכך נאמר במסכת תענית: אמר רבן שמעון בן גמליאל: לא היו ימים טובים לישראל כחמשה עשר באב וכיום הכפורים, שבהן בנות ירושלים יוצאות בכלי לבן שאולין, שלא לבייש את מי שאין לה..... ובנות ירושלים יוצאות וחולות בכרמים, ומה היו אומרות: בחור! שא נא עיניך וראה מה אתה בורר לך, אל תיתן עיניך בנוי, תן עיניך במשפחה, שקר החן והבל היפי אישה יראת ה' היא תתהלל ". 

בחג זה היו בנות ישראל לובשות בגדי לבן שאולים, והולכות לרקוד בכרמים למצוא בני זוג שהיו באים בעקבותיהן. הבנות היו משתבחות כל אחת במעלות שלה. חלקן השתבחו בייחוס המשפחתי, חלקן ביופין וחלקן היו מבקשות שאין להתייחס לכל המעטה החיצוני אלא על המידות והיראת שמיים של בנות ישראל.

 

שנים רבות עברו מתקופת המשנה עולם השידוכים השתנה לבלתי הכר, מהכרמים עברו למשרדי שידוכים אקסלוסיבים, לאתרי הכרויות, ל"טינדר" ולשלל אפליקציות מתוכנתות לפי טעמו של המחפש/ת.

גם חג האהבה עבר שינוי, ט"ו באב כבר מזמן יותר דומה ל"וולנטיין דיי" האמריקאי מאשר לחג היהודי המסורתי.

 

לא סוד שחיפוש אחר בת/ן זוג, "שידוך"בחברה החרדית, אינו עולה בקנה אחד עם עולם הדייטים בציבור החילוני,שמה הכל מתנהל בצורה שונה ויוצאת דופן.

 

מספרים על בחור חרדי שהשתדך לבחורה, כמקובל בעולם החרדי השידוך נרקם ונסגר דרך הורי הצדדים, ביום הגיע עת החופה, עמד החתן לצד אביו נרגש כולו והמתין לכלה שתגיע לטקס הקידושין, במבט מתבייש מביט הוא בכלה החסודה ושם לב שרגל ימין שלה עקומה וצולעת לא עלינו, החתן חושק שפתיים ולוחש לאביו "אבא הכלה צולעת"!! האב מהנהן בראשו ושותק,עוברות מס' דקות שדמו לנצח והכלה מגיעה לעמוד לצידו,הוא מיישיר מבט לעיניה אך אבוי! היא פוזלת!! 'אבא' לוחש שוב החתן, היא גם פוזלת!!!

פנה האב לבנו וענה לו בקולניות:"אתה יכול לדבר בקול היא גם לא שומעת"!!

 

מובן שהסיפור הזה לא ארע מעולם, למעשה מדובר בבדיחה המתארת בציניות את עולם השידוכים החרדי, אין זו המציאות שההורים בחברה החרדית סוגרים את השידוך ללא התערבות של החתן והכלה. אבל, איך אומר המשפט העממי "בכל צחוק יש מן האמת.."

 

השידוך התפתח כתוצאה מגדרי הצניעות ההילכתיים, לפיהם רווקים נפגשים אך ורק למטרת נישואים. את תפקיד המתווך מקבל "השדכן", אותה דמות מיתולוגית שכל כך הרבה סיפורים בדיחות וסרטים נקשרו בה, ברחוב החרדי יסבירו לך כי השדכן משמש בכדי למנוע חוסר צניעות, כדי שהקשר בין הגבר לאישה יקבל מימד של כבוד, צריך לעשות את התהליך רשמי עד כמה שאפשר, לאחר בירור אודות מידת התאמת המועמדים מתאם השדכן את מועד הפגישות, ומשנתקבלה ההחלטה להינשא, עדיין הקשר בין המשודכים ישאר מינימלי,כמובן תוך שמירת נגיעה מוחלטת ומיעוט מפגשים עד לחתונה עצמה,במידה והשניים מעוניינים , מקיימים "וורט" כלומר, מעמד הרמת "לחיים" בין בני המשפחה המצומצמת בלבד.

 

ברב החוגים במגזר החרדי מקובל כי בני הזוג נפגשים מספר פעמים טרם סגירת השידוך גם בזמן שבין האירוסין לחתונה ממשיכים בני הזוג המיועדים להיפגש,מקומות הפגישה בדרך כלל יהיו ציבוריים ולא בחללים פרטיים.

 בחוגים שמרניים יותר, ההיקף של הפגישות טרם האירוסים נמוך בהרבה. יש חוגים בהם מתקיימת רק פגישה אחת קצרה מאוד בעלת משמעות שולית וכמעט טקסית, כאשר את כל הבירורים עושים ההורים והמועמדים נפגשים רק על מנת לוודא את נכונותם להינשא. מלבד פגישות ספורות אלה, הקיצוניים אינם נוהגים להיפגש כלל עד החתונה.

 

ישנם כאלה שמעקמים פרצוץ בטענה שלכאורה צודקת: כיצד יתכן להכיר בת זוג לחיים המתועדת להיות אשתך ואם ילדך במספר פגישות כה קצר? הרי בכל אדם ישנם טבעים ותכונות שרק לאחר זמן ובסיטואציות מאוד מסויימות מגלים אותם,כך שנישואין מהסוג הזה נועדו לכישלון כמעט וודאי!

 

מבחינה שיכלית הטיעון נכון וצודק,אך במבחן התוצאה אחוזי הגירושין במגזר החרדי נמוכים מהמגזר הכללי.לפיענוח חיי הזוגיות במגזר החרדי נקדיש טור נפרד בפעמים הבאות,אבל  אפשר לנסות להבין את התופעה הזו על קצה המזלג, שכן, זוגיות בריאה בנויה על ויתורים ,סבלנות והמון עבודה על מידת הכעס והגאווה,זוג חרדי מבין שבשעת מריבה לוויתורים האלו יש ערך מוסף, שהם חוקי התורה והמצוות.

 

לכל אדם נועד הזיווג הנכון והוא בלבד. ארבעים יום קודם יצירת הוולד יוצאת בת קול ואומרת: בת פלוני לפלוני, ואם כך, הרי שעוד קודם שיצאתם לאוויר העולם כבר הכריזו בשמים את בת זוגכם, על כן אל תתייאשו עצמכם כלל, כי בודאי יבוא גם יום שמחתכם ותזכו גם למצוא את הזיווג המושלם שנקבע לכם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: