יום רביעי, 23 בספטמבר 2020, ה' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2339066

הטור של שמעון בנגבנט

הטור של שמעון

אפשר גם אחרת- שמעון בן קימון

ההפקרות הנבזית בוואטסאפ

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שמעון בן קימון

נייד 052-7053686

SIMON320@WALLA.COM

 

גל של שמועות הציף ביום שני האחרון בשעות הערב את רשתות המסרים המידיים וחלק מהרשתות החברתיות, בעקבות תאונת המסוק בה נהרג קצין צה"ל.

גל השמועות הופץ על רקע האיפול שהטילה הצנזורה על תאונת המסוק הקטלנית, ובמסגרתו נפוצו ידיעות על מפקדים בכירים, ובראשם הרמטכ"ל, שכביכול נהרגו בתאונת המסוק.

ההודעות הופצו בעיקר בקבוצות אפליקציית המסרים המידיים וואטסאפ , אך זלגו במידת מה גם לרשתות נוספות.

במקביל נפוצו הודעות המכחישות את גל השמועות, בין היתר על ידי גורמים במערכת הפוליטית, אולם גם הן הופצו באופן המפר את כללי הצנזורה ובניגוד להנחיותיה.

נציין כי מדובר בתופעה החוזרת על עצמה בשנים האחרונות. הפעם הראשונה שבה הופץ גל ענק של שמועות באמצעות אפליקציות המסרים היה בבוקר שלאחר חטיפת שלושת הנערים, אולם מאז חוותה ישראל עוד מספר גלי שמועות כאלו.

השבוע זה הגיע לאחד השיאים הנבזיים שניתן להעלות על הדעת, הכל החל כאשר החלו לזרום ידיעות אודות המסוק שהתרסק בדרום, תחילה הועברו הודעות בקבוצות הוואטסאפ על מצבם של הטייסים, וגלש לידיעה שרצה על אישיות בכירה שנהרגה, השיא היה כאשר מישהו חסר אחריות פרסם הודעה לפיה הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט נהרג ואף פורסמו קורת חייו בצבא. מי נותן לכם חסרי אחריות שכמותכם לפרסם דבר שקרי ונבזי זה? מי נותן לכם רישיון להרוג מבלי לבדוק האם המידע נכון? אז נכון שתחילה הוטלה צנזורה מלאה על פרטי האירוע , ובצדק, אך מכאן ועד לפרסום הודעה כזאת על הרמטכ"ל המרחק הינו ענק.

 שניים ממנהלי הקבוצות הפופולאריות, אייל חזה, מנהל קבוצת ה"וואטסאפ" "מקור אמין" המונה מאות חברים, ואודי מזרחי, מנהל קבוצת הפייסבוק הפופולארית "חדשות בזמן" המונה יותר מ-300 אלף חברים, הביעו את זעמם מפרסום ההודעות הזדוניות שהופצו אמש. "היום בעידן הווטסאפ והפייסבוק, ברגעים ספורים אפשר יכול לגמור אדם בסיכול ממוקד", אמר מזרחי. "תמיד כשמתרחשים אירועים ביטחוניים תחת צו צנזורה, צצות הודעות מומצאות, עצוב לומר שכמעט בכל המקרים בסיומו של תחקיר שאנחנו מבצעים, אנו מגיעים לאותם מפיצי שמועות,. לטענתו של מזרחי, מפיצי השמועות צצים בדרך כלל דקות מעטות לאחר שמתרחש אירוע חריג במדינה. "הבעיה היא שתמיד הן יוצאות מאותו מקום", אמר.

גם אייל חזה, מייסד קבוצת "חדשות מקור אמין", המונה מאות חברים וכוללת אנשי תקשורת, כונני עזרה ראשונה וקציני ביטחון בעבר ובהווה, סיפר על דרך פעולה ברורה מול אותם מפיצי שמועות, "יש לנו כללי השתתפות מאוד נוקשים בקבוצה, הכללים החשוב ביותר הוא כשיש אירוע בזמן אמת, מדווח רק מי שבידיו מידע מאומת, חובה לטשטש פרטים מזהים של נפגעים לפני שהותרו לפרסום, כמו פנים ולוחיות רישוי, ובשום פנים ואופן אין להעלות שמות של נפגעים לפני שהותרו לפרסום מגורם רשמי". לדבריו של חזה, "כשהקמתי את הקבוצה לפני שנתיים החלטתי לנתץ באופן ברור את השמועות, אני באופן אקטיבי עוצר מידע רגיש שמופץ לכל הכיוונים".

האם התחרות הכל כך טיפשית בעיניי להיות הראשונים שמדווחים, היא שמביאה אנשים חסרי אחריות שלא לומר טיפשים להיכנס לוואטסאפ ולכתוב דברים שידוע לכותב שהם שקריים מבלי לדעת מה תהיינה ההשלכות על כך. האם חשבתם שדברים כאלו רצים ברשתות החברתיות כאש בשדה קוצים? האם אתם מתארים לעצמכם שגם בני משפחה קוראים זאת ?

תקראו טוב טוב את הדברים שנכתבים כאן. זהו מסר לכולנו, כן לכולנו!!! עלינו להיות זהירים מאוד גם בוואטסאפ וגם ברשתות חברתיות אחרות , עלינו לחשוב היטיב לפני שאנחנו כותבים דברים הקשורים לאירועים שונים המתרחשים מידי יום ביומו במדינה שלנו בכלל ובאזור המגורים שלנו בפרט שבת שלום ומבורך.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: