יום שני, 06 ביולי 2020, י"ד תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2339066

דוסיפידיה - הטור של שלום רוחם בנגבנט

משתמטים ?! לא בבית ספרנו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלום רוחם

שלום רוחם בן 38 נשוי ואב ל-4. חרדי המשתייך לחסידות חב"ד. גדל והתחנך בשיבות חרדיות, התגייס לצה"ל בחיל החינוך בשרות מלא, שלום בעל תואר ראשון בהוראה והסמכה לרבנות. עסק בחינוך מעל לעשור במגוון תפקידים,לאחר מכן נכנס לעולם הסטארטפ והפטנטים. כיום עובד בקבוצת "נטו מלינדה", כמנהל אזור דרום בתחום המהדרין. בשעות הפנאי כותב, ומתעסק באופנה וסטיילינג.

shalomruham@gmail.com

כל חרדי נתקל לפחות פעם אחת בשאלה הקנטרנית "למה החרדים משטמטים מהצבא"..??

 

אתחיל בכך, שאין ספק כשצופים בחדשות ורואים את בני הישיבות החרדים המפגינים נגד חיילים ונגד הצבא זה מקומם כן, גם חלק נכבד מהציבור החרדי המתון ולאוו דווקא אלו שכן נוטלים חלק בשירות הצבאי .

 

 אך יחד עם זאת המילה ''משתמטים'' איננה מדויקת, שהרי ''משתמט'' הוא אדם שמחויב מאיזו בחינה לעשות משהו והוא משתמט ואינו עושה ,ולא כך הם פני הדברים.

נכון שרובם הגדול של הגברים החרדים אינם מתגייסים לצה"ל, כחלק מהסדר "תורתו אומנותו",הסדר זה הנהיג ראש ממשלת ישראל דאז  דוד בן-גוריון ,בו סוכם כי יוכל תלמיד ישיבה , לדחות את שירותו הצבאי עד לאחר סיום לימודיו.  

 

את הימנעות זו מנמקים החרדים במספר נימוקים, בהם האתגרים ההלכתיים בסביבה הצבאית כגון כשרות וצניעות.

הטענה העיקרית היא ,הצורך בהמשך לימוד התורה, וראיית בני הישיבות כמעין "חיל רוחני" המגן על עם ישראל מאויביו על ידי לימוד התורה שהיא ההגנה הרוחנית בפני האוייב.

למרות טענות אלו, במהלך השנים גדל גיוס החרדים במחזורי הגיוס, וכך החל צה"ל לפתח מסגרות צבאיות המותאמות לחרדים, במטרה להגדיל את היקף המתגייסים. הראשונה שבהן היה הנח"ל החרדי, נוסף עליה הוקמו מסגרות שח"ר המותאמות לקליטת צעירים חרדים לשירות מקצועי בחיל האוויר, חיל הים, חיל המודיעין ופיקוד העורף. 

מחזורי גיוס אלו  גדלים וצוברים תאוצה במהלך השנים, כיום עדיין נותרו עשרות אלפי גברים בגיל הכשירות לשירות צבאי שממשיכים לדחות את מועד שירותם משנה לשנה.

 

מכאן מובן שדחיית השירות הצבאי ללומדי התורה, נעשה במסגרת החוק, ולכן השימוש במילה "משתמט" מוטעה ואינו נכון.

השימוש שנעשה במילה הזו אינו מקרי, אלא במטרה לתת לציבור הכללי הרגשה, שהחרדים עושים מעשים שלא ייעשו על פי החוק,כלי ניגוח זה, הוא בין הכלים החזקים ביותר, כיוון שהוא מנגן על נימים רגישים, הן מוסריים והן רגשיים.

זה לא סוד שרבו המשתמטים מהציבור הכללי לאלו אין הסדר אין סיכום ואין פטור, בשונה מהחרדים שלהם יש הסדר לציבור הכללי יש  מליון תירוצים בשם האמנות, הסובלנות והפציפיזם.

 

 

זו לא העת וזה לא הזמן והמקום לנהל את הדיון האלמותי בעניין גיוס בני הישיבות, ביחוד בעיצומן של ימי "בין המצרים" בהם נחלו אבותינו אירועים קשים והגדול שבהם הוא חורבן בית ראשון ושני,ימים אלו נחרטו בדפי ההיסטוריה בהם נקבע ע"פ ההלכה היהודית בכייה לדורות ונוהגים בהם מנהגי אבלות.

 

 עוד מאז החלוקה בעם ישראל הייתה משולבת,

 "ספרא וסייפא" (ספר וחרב), כלומר,לצד לומדי התורה - התגייסו החיילים ולחמו את מלחמות ישראל.

לדאבונינו ,למרות  כוחו של הצבא החזק והעצום, ולמרות כוחה של התורה וצדיקי הדור שהגו בה ,לא עלה בכוחם הפיזי והרוחני למנוע את חורבן הבית.

 

*"מקדש שני חרב בעוון שנאת חינם"*

 

 צבא  משוכלל ומתוחכם ככל שיהיה,בחורי ישיבות הוגים בתורה יומם ולילה, לא הועילו למנוע את החורבן הקשה, בית המקדש חרב ומאות אלפים נרצחו אך ורק בגלל שנאת חינם .

 

לכל אחד מאיתנו חרדי וחילוני יש דעות שונות חובה על כל אחד מאיתנו לתת אל ליבו את לקחי החורבן, להרבות באהבת חינם בקבלת האחר על חסרונותיו לחבק ולאהוב את הזולת בל נשכח כי בני איש אחד אנחנו, אבא רוצה לראות את בניו חיים בהרמוניה ובכבוד איש לאחיו לולי כך דבר אינו שווה בעיניו.

 

שנזכה כולנו לגאולה השלימה בבניין בית המקדש בקרוב ממש.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:

כתבות אחרונות בדוסיפידיה - הטור של שלום רוחם