יום ראשון, 09 באוגוסט 2020, י"ט אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2339066

דוסיפידיה - הטור של שלום רוחם בנגבנט

בין הזמנים..

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלום רוחם

שלום רוחם בן 38 נשוי ואב ל-4. חרדי המשתייך לחסידות חב"ד. גדל והתחנך בשיבות חרדיות, התגייס לצה"ל בחיל החינוך בשרות מלא, שלום בעל תואר ראשון בהוראה והסמכה לרבנות. עסק בחינוך מעל לעשור במגוון תפקידים,לאחר מכן נכנס לעולם הסטארטפ והפטנטים. כיום עובד בקבוצת "נטו מלינדה", כמנהל אזור דרום בתחום המהדרין. בשעות הפנאי כותב, ומתעסק באופנה וסטיילינג.

shalomruham@gmail.com

לא! לא, אתה לא באנטרטיקה ולהקת הדמויות בשחור לבן שנתקלת בהם באתרי תיירות ונופש אינם פינגיונים!!

נעים מאוד, אלו בחורי ישיבה ואברכים שיצאו  ל"בין הזמנים"....

שוב החרדים האלו והמושגים המוזרים שלהם...מה זה למען השם "בין הזמנים"? 

"זמן" הוא הגדרה לתקופת לימודים רציפה בישיבה.

 שנת הלימודים מחולקת לשלושה זמנים, דומה מצד אחד לתקופת השליש בתיכונים אבל מצד שני כ"כ שונה.

 

לכל זמן יש אורך שונה, ובין כל זמן לבא אחריו ישנה חופשה הנקראת "בין הזמנים". 

בישיבות קיימים שלושה "זמנים":

זמן אלול - מראש חודש אלול עד ליום הכיפורים.

זמן חורף - מראש חודש חשוון עד ראש חודש ניסן.

זמן קיץ - מראש חודש אייר עד תשעה באב.

 

ביום שהמוני תלמידי תיכון בני גילם יוצאים לחופשת הקיץ ממשיכים בני הישיבה ללמוד תורה עד תשעה באב.

בלקסיקון הישיבתי לא תמצא את המושג "חופש"- הוא לא קיים, ואם ננסה להכנס לעובי הקורה נבין, שבעולם הרוחני רק כאשר אדם מת הוא חופשי מכל התחייבות- כנאמר :"בַּמֵּתִים חָפְשִׁי כְּמוֹ חֲלָלִים שֹׁכְבֵי קֶבֶר...", במתים חפשי- הכוונה היא לאחר שמת אדם נעשה חפשי מן התורה ומן המצות, וכל עוד נשמה באפו נמצא ומחוייב הוא בעול התורה והמצוות.

לכן גם בתקופה זו קיימות מסגרות הלימוד, שבהם שעות הלימוד נוחות וכל אחד לומד במה שחשקה נפשו.תלמיד ישיבה ואברך שלא שוהים בישיבה אלא בבית, אינם פטורים מלימוד תורה, אלא לומדים הם בבית מדרש.

 

לא אחת ארע,בעיקר בעיתות מלחמה בישראל, שקראו הרבנים וראשי הישיבות לקצר את תקופת "בין הזמנים". כך נעשה בתקופת מלחמת יום הכיפורים , מבצע חומת מגן,בתקופת מלחמת לבנון השנייה ובמבצע צוק איתן .הסיבות לקיצור "בין הזמנים"היו כמו שביארתי בטורים שעברו,

הרצון שימשך לימוד התורה בעת הלחימה ויגן על חיילי צה"ל הלוחמים בחזית.

בתורה מסופר שמשה רבינו שאל את חלקו של עם ישראל "האחיכם  יבואו למלחמה ואתם תשבו פה?", אין זה יאה שבחורי הישיבה ייצאו לחופש כאשר בני גילם נלחמים בחזית ,כל נער חרדי יודע שחלקו בשמירת העם והחיילים חשוב עד למאוד, הוא מבין שלימוד התורה שלו מגן על עם ישראל והוא לוקח אחריות מלאה לכך. 

 

אין בכוונתי לנסות לשכנע את הקוראים בשבחם של בחורי הישיבה,ראו זאת כעדות אופי לטובת הנאשם העומד למשפט פומבי, הפער בין חופשת בין הזמנים לבין החופשה הנהוגה בבתי ספר הכלליים, הוא גדול,ימי החופשה של אלו מנוצלים לבילויים מגוונים.

 לעומת זאת, אם נצלול לרגע לעולמו של בן ישיבה,נבין את השוני,הוא צעיר, סביבו עולם תרבותי עתיר פיתויים, הוא מוותר על הטלוויזיה, על הקולנוע, על בנות ,על מסיבות רוויות אלכוהול, ונכנס מרצונו לפנימייה שבה נסוב כל עולמו סביב התורה.קיימים בעולם הישיבות תלמידים שקדנים שעשויים לשבת מול ספר במשך 18 שעות ביממה, ורובם הגדול של בחורי הישיבות יושב לפחות 10 שעות ביום והוגה בסוגיות פילוסופיות ומשפטיות בתלמוד.

 

 כמעט בכל חופשה זועקים כותרות העיתונים והמקומונים על "הסתערות" של החרדים על הפראקים השונים גני המשחקים וכו', גם אזרחים במדיה החברתית,לא חוסכים משבט לשונם במדיה  להתשלח באופן אגרסיבי כנגד התופעה...

הנה הגיע "בין הזמנים" המדובר, זהו הזמן שלהם להתרעננות והחלפת כוחות, תרבות הפנאי שלהם מסתכמת בטיולים ומסלולים בפארקים לאומיים בטבע,או בקומזיצים של שירה...הם לא יוצאים להקרנת בכורה בקולנוע, לא להשקות אלבומים של אייל גולן או להופעה של עומר אדם ומשה פרץ,אז אם נתקלתם החופש בפינגיונים האלו "משתלטים" בהמוניהם ברחבי הארץ, גלו מעט אמפתיה ,תבינו זהו הבילוי הנכון,המתאים והיחיד בעבורם.

 

חופשה נעימה לכולם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: