יום שני, 06 ביולי 2020, י"ד תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2339066

דוסיפידיה - הטור של שלום רוחם בנגבנט

לשון הרע

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלום רוחם

שלום רוחם בן 38 נשוי ואב ל-4. חרדי המשתייך לחסידות חב"ד. גדל והתחנך בשיבות חרדיות, התגייס לצה"ל בחיל החינוך בשרות מלא, שלום בעל תואר ראשון בהוראה והסמכה לרבנות. עסק בחינוך מעל לעשור במגוון תפקידים,לאחר מכן נכנס לעולם הסטארטפ והפטנטים. כיום עובד בקבוצת "נטו מלינדה", כמנהל אזור דרום בתחום המהדרין. בשעות הפנאי כותב, ומתעסק באופנה וסטיילינג.

shalomruham@gmail.com

לשון הרע
 
 
הציבור החרדי-ספרדי געש ורעש בשבועות האחרונים בדבר הקלטה לוהטת  שהגיעה לערוצי הטלויזיה ושודרה בכל ערוץ חדשותי.
 
בימים שלאחר פרסום ההקלטה ראינו במהדורות החדשות פוליטיקאים ועיתונאים חרדים מתחבטים ומגמגמים למול שאלות נוקבות ממגישי התוכניות, מנסים ללא הצלחה להלך בין הטיפות,מי הקליט? מי הפיץ?מי אשם?ומה תהיינה ההשלכות? 
 
לצערינו הרב,זו אינה הפעם הראשונה ששיחות סגורות בחדרי חדרים-חרדים, נחשפות לכל, סיטואציה זו אינה מקדשת שם שמיים, אינה מהווה דוגמא ,שלא לומר מרחיקה את העם מאהבת תורה ומצוות, הצפייה ליושרה דווקא מציבור שאמון על מוסריות יתר ואהבת ישראל מנהיגי ציבור אלו אמורים הם לשמש דוגמא לאלו שאינם שומרי תורה ומצוות.
 
הדבר האחרון שאני חפץ הוא להעשות קטגור חלילה על בניו של הקב"ה,
 
כפי שהזכרתי בטורי הקודמים,כולנו בני בשר ודם לכולנו ישנם רצונות ותאוות, החרדים לא קורצו מחומר אחר, גם בחרדי גדול בתורה ככל שיהיה שוכן יצר נקמנות ומידות שליליות, תפקידינו הוא לעבוד על המידות,  להתגבר גם אם הדבר קשה.
 
אבל כדרכם של בני אדם לעיתים נכשלים אנו בעוון של בין אדם לחברו, כמה שיותר צהוב יותר טוב,יצר מציצנות חזק תוך חיכוך ידיים בהנאה בנפילת היריב..
 
לאלו שאינם מעורים בפרטי המקרה החדשותי, המדובר הוא בהקלטה בה  נשמע אריה דרעי בשפה שאינה מכובדת דיה על רבה הראשי לישראל לשעבר הרב משה שלמה עמר.
 
מעברו השני של הקו האזין בשתיקה בנו של ראש מועצת החכמים של ש"ס, מאן דהו הקליט את השיחה ודאג לפרסמה.....
 
לו היה זה טור פוליטי הייתי מביע את דעתי,אך מכיון שאינו כזה אין כאן המקום לדון בשאלות העולות לאחר שמיעת ההקלטה, האם הייתה מדעתו או שלא, מה נאמר בה ומדוע?
 
 
וכאן המקום שלי להתייחס לפאן המוסרי של לשון הרע.
 
 
 
"ארור מכה רעהו בסתר"...
 
 
פסוק זה הוזכר עשרות פעמים בהקשר של הפרשייה הלא נעימה הזו,לפלא הוא שפסוק זה הופנה באצבע מאשימה כלפי אותן נשמות טובות שדאגו להקליט ולהפיץ, אין עוררין שמעשה ההקלטה נבזה ומכוער,אך יחד עם זאת בל נשכח את מדרש חז"ל שדרשו פסוק זה על מספר לשון הרע בכלל, ולא רק על מקליטי שיחות..
 
שלל המשפטים והתבטאויות בהקלטה הם לשון הרע לכל דבר ועיניין,אלו ואלו נכשלו בלשון הרע, כן, גם אנו שהאזנו לשיחה המוקלטת,כשלנו.
 
לשון הרע הוא הדלק המניע את גלגלי התקשורת והפוליטיקה, מחלה זו פשטה גם למחוזות העולם החרדי,כמה עצוב.
 
מחד,לא לחינם נאמר "הקנאה התאווה והכבוד מוציאין את האדם מן העולם"
 
ומאידך,לשון הרע היא עברה שאדם דש בעקביו, בשגרת חיינו כולנו נכשלים בעוון זה ללא שימת לב.
 
 לפני עידן התקשורת והמדיה היכולת של האדם 'להכות רעהו בסתר' הייתה מוגבלת, והסתכמה לכל היותר בשיח כובסות על גדות הנהר או בשיחת גברים בבית המרזח, אך יכולת זו עברה "שדרוג" משמעותי עם המצאת הדפוס. 
 
המצאת הדפוס היוותה את אחת מההתפתחויות העולמיות החשובות ביותר,המצאה זו, יחד עם תרומתה האדירה לאנושות ושלל האפשרויות שנפתח בזכותה להפצתם של המידע והחכמה, הביאה עמה בכנפיה גם סכנה רבה - הפצת שקרים ופרסום עלילות בדים הפכו קלים הרבה יותר. כן בדיוק כמו היום הרשתות החברתיות.
 
משום כך פרסם רבי ישראל מראדין את ספרו "חפץ חיים ושמירת הלשון" אשר התמקד בתחום זה. באותה תקופה מפיצי הלשונות הרעות כבר לא נדרשו להתאמץ ולשוחח עם מאות ואלפי בני אדם, הדבקת כרוזים לילית לאור ירח נתנה את ריח פירותיה הבאושים שעות מספר לאחר זריחת החמה.
 
 
עולמינו התקדם מאז,ולעזרת גברת לשון הרע הצטרף גם הרדיו והאינטרנט. בלחיצת כפתור בכל שעה בכל מקום ובכל זמן יכול אדם לעבור על איסור לשון הרע ולהחטיא עשרות אלפי אנשים...
 
 
נקווה נאחל ונתפלל "שתצילני היום ובכל יום .....מלשון הרע"  ניתן אל ליבינו להפיק את הלקח לבל ניכשל חלילה באיסור חמור זה.
 
 
שבת שלום.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: